Megosztom a facebookon

A mozaikcsaládról

Először is, nézzük meg, mi is az a mozaikcsalád.

Az a (házas vagy együttélő) család, amelyben legalább az egyik felnőttnek van egy (vagy több) gyermeke egy korábbi párkapcsolatból.  Röviden ennyi.

De ennek érzelmi alapja sokkal bonyolultabbá teszi, hiszen sokszor a családtagok számára nem egyértelmű, hogy ki is tartozik a családba és ki nem.  (pl. a férj számára a saját, ex-feleségénél élő gyermeke is családtag, míg a feleség számára nem)

A mozaikcsaládban nevelkedő gyermekek idejük jelentős idejét tölthetik a másik vér szerinti szülőnél, ilyenkor a család határai elmosódnak. Ha egy gyermek szülei elváltak vagy más okból külön élnek, és ezt követően időben megosztva nevelik tovább, azt közös szülői felügyelet-nek nevezzük. A mozaikcsalád és közös szülői felügyelet nem egymást kizáró családformák. 

Na de mi történik akkor, ha idegen tőlem az egész? Ismerkedem valakivel, akinek már van gyereke. Mi van a volt férjjel/feleséggel? Hogy fog viszonyulni hozzám a gyerek? És én fogom-e igazán szeretni őt? Én leszek az új apa/anya? Vagy én leszek a 2. anya/apa? Vagy nem lehetek az, mert a gyerek a másik szülővel is tartja a kapcsolatot? Rengeteg kérdés merülhet fel benned. De ne aggódj, ez teljesen normális.


Hibák, amiket igyekezz elkerülni: (forrás: www.men.hu)

1-es hiba: Te akarsz a gyerek apja lenni

Tudod, hogy nem lehetsz az apja helyett apja a gyereknek, és nem is helyes, ha erre törekszel. Ha a gyereknek mindkét szülője él, és törődik is a kicsivel, nem szabad az apa helyét elfoglalnod csak azért, mert a páros nincs már együtt.


"Anya csak egy van" - de természetesen apa is. Ismerd meg a párod csemetéjét, vegyél részt anevelésében, de a legfontosabb döntéseket bízd az anyára és az apára, hiszen ez az ő dolguk. 

2-es hiba: Te akarsz lenni a kedvenc

Gyakori probléma, hogy a gyermektelen ifjú szeretne bevágódni a csemeténél, ezért aztán mindent megenged neki. Csoki ebéd előtt? Anyu nem engedi, de sebaj, titokban mi azért bedobhatunk egy fél táblát ketten. Fekete pont, egyes az iskolában?


No, fiacskám, ez legyen a mi titkunk, majd én aláírom, anyu csak fölöslegesen idegeskedne... - a példákat még hosszasan sorolhatnánk, de nincs értelme, a lényeget érted: szeretnéd, ha a gyerek nem nehezíteni még a dolgot a kedveseddel, ezért mindenben a kedvében akarsz járni.
Nos, érthető, hogy ha az apa helye már foglalt, te a "szövetségesi" státuszban látod a megoldást, de vigyázz: a gyereknevelés lényege a következetesség, és ha eltérő szabályrendszerrel találkozik a gyerek, hamar össze fog zavarodni, és ez különféle magatartásproblémák kialakulásához vezet. barátkozz nyugodtan, de ne a következetes nevelés rovására. 

3-as hiba: Azt várod, hogy azonnal boldog családdá váljatok

Tételezzük fel, hogy az apa nem elérhető (meghalt, külföldre költözött, soha nem is törődött a gyerekkel), ezért kezdettől te lehetsz az egyetlen meghatározó férfiminta a párod csemetéje életében.


Mivel komolyak a szándékaitok, esetleg közös gyereket is terveztek, érthető, hogy minden vágyad, hogy mielőbb boldog családdá váljatok. A gond csak az, hogy míg ti a pároddal szerelmesek vagytok egymásba, a gyerek kicsit úgy érezheti magát, mint egy kis kakukktojás, és nem feltétlenül tud rögtön mit kezdeni a helyzettel.
Az igazság az, hogy meg kell szolgálnod a helyedért a családban: mutasd tettekkel, hogy fontos számodra a kis família, és várj türelemmel, amíg a gyerek megszokja, hogy ezentúl osztozkodnia kell édesanyja figyelmén... cserébe viszont van még valaki, aki törődik vele. 

4-es hiba: Szidod a gyerek apját, amiért nem elég gondos

Teljesen érthető, hogy nehezen viseled, hogy "a felelőtlen, önző, alkoholista" ex még mindig a családi egyenlet része, hiszen örök szál köti őt a párodhoz: egy (vagy több) közös gyerek. Mindenkiben feléledhet ilyenkor egy kis féltékenység, különösen, ha még nincs közös utódotok.


De vigyázz: hiába van tökéletesen igazad bizonyos kérdésekben, a gyerek előtt szigorúan tilos az apát alázgatnod. A gyereknek az az ember - bármilyen is legyen - az édesapja, akit feltétel nélkül szeret, és te sem örülnél annak, ha a bárki is a szeretteidet ekézgette volna gyerekkorodban, vagy akár most.
Ha nem tetszik a férfiú hozzáállása, beszélj vele, akár a párod jelenlétében, és mondd el, mi bánt, de a gyereket hagyjátok ki a dologból. 

5-ös hiba: Nem hagysz elég időt a gyereknek, hogy az édesanyjával töltse az időt

Egyrészt lelkes vagy, és szeretnél mielőbb beilleszkedni, másrészt pedig kicsit tartasz is attól, hogy a gyerek teljesen kisajátítja és leköti a kedvesedet. Éppen ezért kismillió közös programot szervezel kettejükkel, ahol te vagy a jó fej, az egyik főszereplő.


Ez kétségkívül dicséretes törekvés, de ne felejtsd el: a gyereknek igenis szüksége van ara, hogy az anyjával kettesben is töltsön egy kis időt.
Lehetnek olyan dolgok, amiket csak kettesben tudnak megbeszélni, és szükségük van arra i, hogy időről időre megerősítsék a szövetségüket. Hagyj nekik időt, teremts alkalmat rá, hogy kettesben is tudjanak programokat szervezni. 

6-os hiba: Túl sokat vársz magadtól, nem vagy rugalmas

Sok pótszülő sértésnek veszi, ha a gyerek a valódi szülőt választja helyette - például a születésnapján -, pedig ez egyáltalán nem arról szól, hogy téged ne szeretne (lásd 1-es és 4-es hiba).


Arról még pláne nem, hogy ne csinálnál valamit jól. Légy türelmes magadhoz is: érthető, hogy egészen új, idegen szerepben kell hirtelen helyt állnod, és nem megy mindig minden gördülékenyen.
Ha nyitottan, szeretettel és türelemmel fordulsz a gyerek felé, minden rendben van, de természetesen te is követhetsz el kisebb-nagyobb hibákat, különösen az elején. Senki sem tökéletes! 

© 2015 Vállalkozás. 1013 Budapest, Clark Ádám tér 1.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el